FINALISTÉ – BEST OF X


1. místo - Sewio
Vyvinutý systém označovaný jako RTLS umožňuje velice přesnou lokalizaci objektů a lidí uvnitř i vně budov bez použití GPS. Je unikátní v tom, že ve vnitřních i venkovních prostorách vykazuje téměř centimetrovou přesnost, což je jeho stěžejní výhodou. Pro srovnání stávající systémy umožňují lokalizaci objektů s přesností řádově v metrech. Tento úspěšný brněnský start-up získal v roce 2015 od investičního fondu Y Soft Ventures milion dolarů. Sewio Networks funguje dva roky a stojí za ním dva zakladatelé. Jedním z nich je Lubomír Mráz, který v současnosti vystupuje jako technický ředitel. Druhým zakladatelem je Milan Šimek, nynější CEO. Společně se setkali na univerzitě VUT v Brně. Šimek jako doktorand na fakultě elektrotechniky vedl Mrázovi diplomovou práci o nové komunikační technologii pro chytré domy. Společně pak řešili výzkumný projekt, jehož původním záměrem bylo pro Evropskou vesmírnou agenturu vytvořit systém, který by testoval senzory na satelitu a zároveň nerušil ostatní systémy.


2. místo - LumiTRIX
Technologický start-up, který byl založen na návrhu, vývoji, certifikaci a výrobě nového typu osvětlovacího zařízení - nástroj a řešení pro permanentní venkovní video-mapping instalace v městském prostředí. Dlouhodobým cílem je poskytování nejlepších nástrojů a řešení video-mappingu po celém světě. Původní osvětlení objektů, architektonických památek a dalších, může být pomocí video-mappingu obohaceno o filmový zážitek. Za projektem Lumitrex stojí Lukáš Brus, který se považuje za vizionářského inovátora a produktového designéra.


3. místo - Skinners
Skinners jsou kompaktní boty, které lze jednoduše srolovat a dát do kapsy. Boty je možné vzít všude s sebou (na brusle, na kolo, při cestování atd.). Potřebné finanční prostředky získala společnost přes crowfundingovou kampaň. Více než tři týdny před ukončením kampaně bylo od příznivců zasláno 200.000,- Kč v české crowfundingové platformě HitHit.cz (což znamenalo, že si před-objednali přes 300 párů bot, aniž by si je mohli předtím vyzkoušet). Nápad se zrodil v Norsku a stojí za ním Petr Procházka, který v době vzniku nápadu zde pracoval. Podstatou bylo vytvořit boty, které by při cestování sloužily jako rezervní možnost, ale nezabíraly přitom mnoho místa v zavazadle.


4. místo - Angee
Angee je ve své podstatě zabezpečovací systém, který navazuje na současné trendy chytrých zařízení. Vše je bezdrátové, bez nutnosti častého nabíjení (postačí nabít jednou do roka). Instalace je blesková, zabere sotva pár vteřin. Její tvar umožňuje otáčení se o 360°. Téměř dokonalý válec jen otáčí svou zkosenou hlavou, které dominuje jediné oko a reproduktor na vrchu. Kontrola domácnosti probíhá pomocí aplikace nainstalované ve smartphonu. Vývoj se bude odehrávat v Česku. Samotná výroba však bude probíhat v Číně. Údajně se to vyplatí zejména kvůli logistice, objemům a dnes i díky zkušenostem. Až se hotový výrobek bude moci uvést na trh (mělo by se tak stát na podzim 2016), přijde v první řadě na ten americký. Autorem projektu je Tomáš Turek, který je v současnosti CEO společnosti.


5. místo - Dateio
Dateio nabízí řešení, jak umožnit obchodníkům oslovit klienty bank s cílenými marketingovými nabídkami, spojenými s platební kartou. Společnost provede analýzu a vyhodnotí transakční data. Klientovi následně přiřadí nabídku na míru, podle toho kde a jak svou platební kartu využívá. Společnost dále zajišťuje vyhodnocování kampaní a zasílání pravidelného reportingu obchodníkům, včetně dalších službeb. Projekt byl úspěšně zahájen v říjnu 2015 s prvním bankovním klientem - UniCredit Bank. Od spuštění Dateio zvýšila počet obchodních partnerů z 25 na téměř 90 a počet uživatelů od 700 do 17.000, a to jen do konce roku 2015. Za projektem stojí Ondřej Knot, který je CEO společnosti a má na starosti komunikaci s bankami. Má dlouholeté zkušenosti z poradenství pro finanční instituce. Pracoval jako manažer ve společnosti Oliver Wyman v Londýně, kde se zaměřoval na strategické projekty v oblasti IT, Operations a Rizika.


6. místo - Virtubio
Je první nástroj v rámci náboru zaměstnanců, který využívá gamifikovanou simulaci v pracovních situacích. S tím představují novou generaci nástrojů pro vytvoření profilu uchazečů s cílem přitáhnout, zaujmout a identifikovat talentovanou pracovní sílu v raném stadiu náborového procesu. Společnost byla v listopadu loňského roku na Týdnu podnikání oceněna jako nejnadějnější start-up v českém prostředí. Za projektem stojí Lukáš Paleček, který je také společníkem a jednatelem společnosti Moravian Language School, s. r.o.


7. místo - Reporting.cz
Je to online BI aplikace zaměřená na finanční reportování a plánování. Aplikace do hloubky interpretuje tok financí. Vždy poskytne správné podklady k rozhodování a manažerskému řízení – ať už v obchodní firmě, výrobním podniku nebo neziskové organizaci. Na pár kliknutí získá finanční management všechny důležité informace. Napříč firmou je možné sledovat a měřit výkony, související náklady i bilanční položky. Podle nich si klient nastavuje a vyhodnocuje motivační kritéria. Za tímto projektem stojí Michal Rozehnal, který je CEO společnosti a vyzná se v reportovacích standardech a finančním modelování. Ve firmě zodpovídá za vedení společnosti a partnerský prodej.


8. místo - Inspireli
INSPIRELI je první sociální síť pro architekty na světě. Nabízí tisíce inspirativních fotografií, vzorů bydlení, celosvětovou prezentaci pro architekty zdarma a možnost vytvořit přímý kontakt s architekty a designéry. Za projektem stojí Kamil Simkovic, který je jedním ze spoluzakladatelů sociální sítě.


9. místo - Contiqua
Společnost je zaměřena na navrhování a výrobu designových výrobků z průmyslového odpadu. Základem je to, že společnost vychází ze zvýšeného zájmu o ekologii, a z toho, že každý produkt může mít svůj příběh. Společnost spolupracuje s dalšími společnostmi, jako například 3M, Wiesner Hager, Petrof, Ateh. Zakladatelem společnosti je Jindřich Fialka, který před lety začínal v atelieru Jana Brabence jako autorský šperkař, postupně vytvořil značky Inauris a ReeflexDesign. Na Karlově univerzitě v Praze studoval antropologii, sociologii, filosofii a pod vedením Miroslava Svobody i ekonomickou teorii a argumentaci.


10. místo - 101 Touch
Mladá technologická společnost, jejímž klíčovým produktem je revoluční klávesnice 101touch, která se mění dle přání uživatele nebo používaného programu. V současnosti společnost jedná se třemi výrobci o možné produkci. Tato technologie je známa a užívána v tabletech. Za tímto projektem stojí Jiří Zeronik, který je vlastníkem společnosti 101 Touch.